Şub 13, 2014
1750 Views
0 0

Tripod Nasıl Kullanılmalıdır?

Yazan

    Fotoğraf çekenlerin amatör yada Profesyonel farketmez önemli ihtiyaçlarından biri tripoddur. Peki Tripod Nasıl Kullanılmalıdır, farklı şartlarda tripod kullanımın basit kurallarını listeledik.

Tripod Nasıl Kullanılmalıdır ? Neden tripod a ihtiyaç duyarız?

  Sık sık uygun olmayan ışık koşullarında veya uzun pozlamalarda çekim yapmanız gerekebilir. Ayrıca eliniz titrediği için, belli enstantanelerin altında net fotoğraf çekmek mümkün olmaz ve yine tripoda ihtiyaç duyarsınız.

Tripod çeşitleri nelerdir ?

Standart tripodlar:

Yeni başlayanlar ve orta seviye kullanıcışarın tercih ettiği, Seyahatlerde, doğa çekimlerinde, makro çekimlerinde, spor karşılaşması ve düğün gibi etkinlikleride kullanılan tripodlardır.
Kullandıkları malzemeye ve yapılarına bağlı olarak kompakt dijital fotoğraf makineleriyle,
hafif DSLR’lerle veya daha ağır fotoğraf makineleriyle kullanılabilirler.


Cep tripodları:

Genelde 15 cm’den kısa, herhangi bir düz yüzeye koyarak çekim yapmanızı
sağlayan, çoğunlukla ayarlanabilir bir kafaya sahip olmadıklarından yarı esnek ayaklarını
ayarlayarak kadraj yapabileceğiniz, özellikle portre, grup fotoğrafı, parti fotoğrafı
çekimlerinde kullanabileceğiniz tripodlardır. Çok fazla yük taşımadıkları için genelde küçük,
kompakt dijital fotoğraf makineleriyle kullanılırlar.

Masa tipi tripodlar:

Esnek olmayan ayaklara sahip, açılmış yüksekliği 30cm’den fazla olmayan
küçük tripod modelleri bu sınıfa girer. Ayarlanabilir, bütünleşik bir kafaya sahip olduklarından
kadrajlama bu kafa ayarlanarak yapılır. Otoportreler, grup çekimleri, makro çekimler ve küçük fotoğraf
makineleri için kullanılabilir.

Stüdyo tripodları:

Büyük ve orta format makinelerle stüdyoda kullanılan bu tripodları taşımak zordur ve genelde özel bir kafayla kullanılırlar. Stüdyo çekimlerinde ve reklamcılık amaçlı çekimlerde sık kullanılan profesyonel tripodlardır.

manfrotto-tripod

Tripod seçerken nelere dikkat etmeliliyiz?

Tripodun kapalı iken boyutları önemli kriterler dendir. Tripod unuz kapalı iken taşıma kolaylığı açısından katlandığı küçük bir boyuta sahip olmalı çantaya sabitlenebilmesi yada çanta içerisine sığabilmesi önemlidir.

* Tripodun maksimum açılmış yüksekliği tüm ayakları tam açıkken ve orta kolonu en üst konuma yükseltilmişken boyunun ne kadar olduğudur. Genel bir kullanım için tripodun göz mesafesine kadar yükselmesi tercih edilirken, bazı durumlarda (örneğin kalabalık içindeyseniz; boyunuzu aşan bir engelin ötesini çekmek istiyorsanız) daha yüksek bir konuma ayarlanmasını tercih edebilirsiniz. Tripod boyunu seçerken kendi boyunuzuda göz önüne almalısınız.

* Tripodun ağırlığını maksimum yük kapasitesi ile karıştırmayın. Bazı standart tripodlar bile, kullanılan objektife göre giderek ağırlaşan makineleri taşımakta zorlanabilirler. Ağır makineler ve objektifler kullanıyorsanız, ayakları kolay esnemeyen, rüzgar etkilerine karşı dayanıklı, kurulduğunda yerinden kıpırdamayan tripodlar seçmelisiniz. Genelde kaliteli tripodların üreticileri modellerinin yük kapasitelerini kılavuzlarında belirtirler.

* Tripodun ayaklarının fazla esnememesi için iç içe geçen maksimum üç parçadan oluşmasını tercih etmelisiniz. Ayak kilitleme mekanizmaları pratik ve ayakların kaymasını önleyecek sağlamlıkta olmalıdır. Ayrıca ayakların uçlarındaki kauçuk pabuçlar tripodun farklı zeminlerde kaymasını engelleyecektir.

* Tripodun orta kolonu, tripod yüksekliğinin ayarlanması ve kafanın bağlanması dışında, özellikle gelişmiş modellerde farklı fonksiyonlara da sahip olabilmektedir. Manfrotto gibi tekerli modelleride tercih edebilirsiniz tek elle kolayca kontrol edebilirsiniz.

* Tripodun malzeme kalitesi ağırlığını ve hareketli parçaların sağlamlığını belirler. Tripod malzemesi olarak plastik, alüminyum ve yeni modellerde karbon-fiber sıkça kullanılmaktadır. Alüminyum tripodun yeterince hafif ve dayanıklı olmasını sağlar ancak büyük modellerde yeterli gelmeyebilir. Daha pahalı olan karbon fiber modeller ise hafif, dayanıklı ve çoğu kullanım için idealdir. Tripod seçerken hareketli parçaların kalitesine özel önem vermeniz gerekir. Piyasadaki bazı Uzak Doğu modelleri dıştan bakıldığında yeterince sağlam görünmekle birlikte, bu mekanizmaları kolay bozulabilmekte, özellikle sıkıştırma klipsleri yalama yapabilmektedir.

* Tripodunuzun bazı parçalarının değiştirilebilir yada piyasada rahat bulunabilir olmasına da dikkat etmenizi öneririz. Genelde tripod kafaları zaten değiştirilebilir; ancak bunun ötesinde bir doğa turunda kaybolan ayak pabucu, klips gibi parçaları yenileyebilmeniz tripodunuzu daha uzun süre kullanabilmenizi sağlayacaktır.

Tripod Markaları

Başlıca tripod markaları

Manfrotto
Fancier
Digipod
Hoya
olarak ilk aklımıza gelenleri sıralayabiliriz bu markaların yine kendi içlerinde uygun fiyatlı ve çok profosyonel olanları mevcuttur önemli olan kullanmak istediğimiz amacımıza (Makro, uzun pozlama, Doğa fotoğrafçılığı) uygun olanı boyumuza ve çekim şartlarımıza uygun olanı seçmektir.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir