Oca 6, 2014
1772 Views
0 0

Uzun Pozlama ile Araba Farlarından Çizgiler

Yazan

İki yönlü trafikte giden arabaların kırmızı gelen arabaların ise beyaz ışık şeklinde çizgi bıraktığı fotoğrafları mutlaka görmüşsünüzdür. Peki bu fotoğraflar nasıl çekilir.?

DSC_0020

En uygun saatlarde yapılmış çekim gökyüzü halen mavi

Bu tarz uzun pozlama fotoğraflar için 2 ile 10 saniye arası enstantane hızı ve 10-15 arası bir diyafram değeri bizim için yeterli olacaktır. Bunun yanında uzun pozlamaların olmazsa olmaz ekipmanı Tripod mutlaka yanımızda olmalı fakat mecbur kaldıysak bulunduğumuz yerde imkanımız varsa bir köprü üst geçit gibi mekanlarda isek yüksek bir zemine makinamızı sabitlemeye çalışırız.

DSC_0030

Mavi saatler bitmiş hava kararmış gökyüzü siyahlaşmış

Öncelikle çekim için en uygun saatleri seçmeliyiz. Gün batımından yarım saat öncesi veya 45 dakika en geç 1 saat sonrası gibi (Genelde en uygun saat Gün batımından sonraki 30 ile 45 dakika sonrasındaki Mavi saatlerde dediğimiz zaman dilimidir.) Hava tamamen karardıktan sonra da pozlama süresini artırarak çekim yapabiliriz fakat arka fon siyah olacaktır.

Bol ışık için uygun bir cadde ve çekim için uygun bir yol kenarı veya yaya üst geçitleri gibi bir noktaya tripod umuzu sabitleyerek değişik enstantane değerlerinde uzun pozlamalar deneyebiliriz.


Kablosuz veya kablolu Kumanda ile çekim yapmakta fayda var eğer yoksa çekim yaparken makinamıza sadece tek deklanşöre bastığımız parmağımızla dokunup Deklanşöre basıp çekmeliyiz.

Çekim yaptığımız ortamda arkadan veya tepeden sokak lambası vb ışık olmamasına dikkat edin, Uzun pozlamaların en büyük düşmanlarından biri Fotoğraf makinanınızın arkasından veya tepesinden gelen ışıklardır bu tarz ışıklar fotoğraflarınızda bozulmalara yol açabilirler.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 3]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir