Haz 8, 2018
77 Views
2 0

Van’da Gezilecek Yerler

Yazan

Van ve çevresinde kısa zaman içerisinde bir çok yeri gezdiğim turumu Van’da gezilecek yerler adı altında sizlerle paylaşmak istedim. İlk gezi yazım umarım beğenirsiniz.

Van’a gidiyorum. Volkanik bir dağ olan Tendürek’in eteklerinden geçiyor araba ve dağın uzun zaman evvel püskürtmüş olduğu lavların çizdiği rotayı gözlerimle takip edebiliyorum. Dağın kuzeye bakan yüzünde halen iki metreye yakın kar var. Buradan sonra Çaldıran ovasına iniyoruz. Özel araçla gelenler için Muradiye (Bendimahi) Çağlayanı’nda durmalarını tavsiye ederim. Tam üç saat sonra Van’dayım. Ertesi günün planlarını yapıyorum.

Son güne bir kahvaltı salonunda otlu peynir, nefis tatlarıyla kaymak ve bal yiyerek başlıyorum. Oldukça doyurucu bir menüden sonra Van kalesine gidiyorum. Kalenin güneyi antik Tuşpa kenti. Kral mezarları ile kaleyi gezip, eski çivi yazısı Urartu yıllıklarını görüyorum. Van’ın batısı Van Gölü –ki onlar deniz diyorlar- , doğusu Erek dağı ile çevrili.

vanda gezilecek yerler

Van Ermenilerin yerleşmiş olduğu bölgelerden biri. Yolda tanıştıklarım bana Erek’in Ermenice olduğunu söylüyorlar. Zaten Gevaş’ta da yine Ermenice olan Artos dağı var.

Aynı arkadaş bana Akdamar adasının hikayesini de anlatıyor. Ermeni prensesi olan sevgilisine ulaşmak için yüzerek adaya ulaşmaya çalışan, ama Kral’ın feneri söndürmesi ile açık denizde kaybolup Ah Tamara diye ölen çobanın hikayesi Kız Kulesi’ninkine çok benziyor.

Fazla vaktim kalmadı. Son İstanbul otobüsü saat 13.00’te kalkıyor. Ona yetişebilmek için programdan Hoşap (Güzelsu) ve Çavuştepe’yi çıkarıyorum. Ancak buraları mutlaka görün. Hoşap kalesi ve köprüsü, Çavuştepe ise antik kalıntıları ile önemli mekanlar.


Akdamar adası, İzzettin Şir Cami ve Halime Hatun Kümbeti için Gevaş’a geçiyorum. Ancak adaya motor olmadığını ve bu zamanda kimsenin gitmediğini öğrenince hayal kırıklığı ile son otobüse binip İstanbul’a dönüşe başlıyorum.

Eğer zamanınız varsa Ahlat’taki mezar taşlarını ve doğunun Paris’i Bitlis’i görün. Bitlis’e Paris demeleri kentin dağlar arasında kurulmasından. Kente gece gelen bir yabancı ışıkları görünce Bitlis’i Eiffel’e benzetmiş. Sabah ise kentin sadece kayalıklarından oluştuğunu görünce fikrini değiştirmiş olmalı.

İstanbul’a dönüş boyunca Van Gölü’nün kıyısındaki dik dağlar ve karşıdaki Nemrut ile Süphan dağları bize eşlik ediyor. Dönüş yolunda önce Muş ovasına ardından da Bingöl sonra da Elazığ ve Malatya ile İç Anadolu’ya giriyorum. 24 saatlik bir yolculuktan sonra Kavacık’ta İstanbul’a ayak basıyorum.

vanda gezilecek yerler

Bu yolculuktan bana tanıdığım yeni ve yardımsever ama türlü zorluklarla mücadele eden bölge insanı, etkileyici bir doğa, unutulmakta olan bir tarih ve pek çok fotoğraf kaldı. Eğer sizlerde Doğu Anadolu’yu görmek niyetinde iseniz bunu mutlaka yapın. Zaten bölgede özellikle terörün bitmesi ile turizm de canlanmakta. Bu efsanelerin coğrafyasına ilk fırsatta gitmenizi öneririm.

Sevinç Nehir Budak

Bir önceki Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık başlıklı makalemizde bursa, cumalakızık köyü ve Cumalıkızık kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Puanı
[Toplam: 1 Puan: 5]
Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

yorumlar Van’da Gezilecek Yerler

  • doğunun parisi gerçekten uzun yıllar önce gitmştim terör ve magandalar yüzünden göl değerlendirilemiyordu şimdi çok güzel olmuş çevresi inşallah daha güzel olur çünkü doğal güzellikleri harika bir şehir

    vanliyiz 17 Haziran 2018 01:29 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir