Eyl 29, 2014
4810 Views
0 0

Yağmurlu Havalarda Fotoğraf Çekmek için İpuçları

Yazan

Yağmurlu Havalarda Fotoğraf Çekmek zor olduğu kadar zevkli bir çekim metodudur. Fakat bu havada çekim yapmak kadar makinamızı korumakta dikkat istemektedir.

Çoğu insan yaz mevsimini ve güneşli günleri severken sonbahar ve kış tutkunları da yok değildir. Sonbahar gelince aklımıza her zaman sararan yaprakları fotoğraflamak gelse de yazın bitmesiyle  yağmurlarda fotoğraf gezilerimize büyük engel olmaya başlamaktadır.

Tabii fotoğraf çekmek her zaman tatilde yakaladığımız bir gün batımı veya yolumuzun üzerindeki bir kıyı köyündeki tekne ve balıkçıları çekmek kadar kolay ve zahmetsiz olmayabilir. Yağmur fotoğrafları çekmek hem bizi hemde makinamızı oldukça zorlayacaktır.

Yağmurlu havalarda fotoğraf çekmek

Yağmurlu Havalarda Fotoğraf Çekmek için İpuçları:

1- Makineniz için mutlaka bir yağmurluk alın 
Herhangi bir fotoğraf malzemeleri satan internet sitesinde makinanızın marka modeline uygun bir çok çeşit fotoğraf makinesi yağmurluğu alabilirsiniz. Fırtına, hortum veya kasırga şartlarında fotoğraf çekme ihtimalimizin düşüklüğünü de göz önünde bulundurarak yağmurda fotoğraf çekmek için branda gibi kalın yağmurluk taşımanıza gerek yok. Çantanızda az yer kaplayacak bir yağmurluk işinizi görecektir.

2- Yağmurluk alamadıysanız yanınızda bir market poşeti mutlaka bulundurun
Marketlerde aldığınız poşetler işinizi görecektir. Poşeti alın ve alt kısmını lensinizin ucu çıkacak kadar yırtın, sap kısmından da elinizi sokarak makineyi sarın. Çok şiddetli yağmur yağmadığı sürece makinenizi böyle koruyabilirsiniz. Zaten çok şiddetli yağmurlarda çekimi çıkmanızı tavsiye etmem çıkıyorsanızda çekim yapmak istediğiniz alan yakın bir kafe veya kapalı bir alanı kullanın çünkü su mutlaka makinanıza temas edecektir unutmayın su teması arızaları hemen anlaşılmaz oksitlenme başlar ve belli bir süre sonra arıza ortaya çıkar.

3- UV filtre kullanmayı unutmayın
UV filtreleri normal şartlar dada kullanmalıyız çünkü lenslerinizi çarpma ve çizilmelerden korurlar.

4- Çatı, saçak altı, balkon veya kafe benzeri önü açık üstü kapalı bir mekanda çekim yapmaya çalışın.
Yağmur hızlı yağıyor yada trafiğe kapalı bir alan gibi bir cadde üzerinde çekim yapacaksanız. Yağmurlu Havalarda Fotoğraf Çekmek için en uygun mekanlardan biri kafeler veya otobüs durakları gibi önü açık üstü kapalı mekanlardır.

5- Basir bir şemsiye hayat kurtarır.
Yağmurlu Havalarda Fotoğraf Çekmek sağlık açısındanda tehlikeli olabilir, hem sizi hemde makinanızı korumak için mutlaka bir şemsiye taşıyın. Model olarak kullanabileceğiniz özellikle birde bayan arkadaşınız varsa şemsiye en güzel kompozisyon öğelerindendir.

yagmurlu-havalarda-fotograf-cekmek

6- Flash ile çekimler deneyin
Yağmurlu havada fotoğraf çekerken flash kullanmalısınız çünkü flash sayesinde  havadaki yağmur damlalarını yakalayabilir fotoğraflarınıza çok güzel pırıltılar katabilirsiniz.

7- Yağmurlu havada ters ışıkta çekim yapmayı deneyin
Sokak lambasının altı veya bir reklam panosu gibi ışık kaynaklarının önünde fotoğraf çekin. Böylelikle yağmura ters ışık yapıp damlaları görünür hale getirirsiniz. Flash kullanmanıza da gerek kalmaz.

8- Farklı Komposizyonlar deneyin 

Yağmurlu Havalarda Fotoğraf Çekmek için bir çok kompozisyon bulabilirsiniz. Anoraklı veya yağmurluk giymiş bir arkadaşınızı arkadan yada ters ışıkta kapşonlu olarak önden çekebilir, yağmurda otobüs bekleyen bir yolcuyu, yağmurdan kaçan insanları, Cama yapışmış bir yaprağı, çiçek veya yapraklardan kayan yağmur tanelerini, doğa çekimi yapıyorsanız yada etrafınızda terkedilmiş bir mekan varsa ıslak örümcek ağlarını, biriken yağmur sularındaki yansımaları, yanınızda şemsiyeniz varsa kadrajın sağını solunu veya üst kısmını biraz şemsiye ile süsleyebilir ve bir yağmur klasiği damlaların kaydığı bir camı fotoğraflayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Puanı
[Toplam: 0 Puan: 0]
Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

yorumlar Yağmurlu Havalarda Fotoğraf Çekmek için İpuçları

  • deneyeceklere kolay gelsin ben makinamım hafif çisilemede bile çıkarmam : )

    deniz 15 Kasım 2014 02:01 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir