Eki 22, 2016
559 Views
1 0

Yedigöller Bolu

Yazan

Yedigöller özellikle sonbaharda ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan, doğasıyla kendisine hayran bırakan, Bolu ilimizin gözde ve fotojenik mekanlarından biridir. 

Yedigöllere Nasıl gidilir?

Koordinatlar: 40°50’41.80K – 31°35’26.16D

Google maps: 40.944054, 31.748513

İstanbul Yedigöller Arası mesafe yaklaşık olarak 310 km, Bursa Yedigöller arası 320km civarı, Ankara Yedigöller arası yaklaşık 220km dir. Boluya kadar anadolu otobanını kullanarak rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Boluya vardıktan sonra yedigöller yolu bol virajlı fakat asfalt yeni yapılmış tek yön olarak yol mevcuttur. Bolu içinden ve çevre illerinden itibaren kahverengi yönlendirme tabelalarını takip ederek rahatça varabilirsiniz.
Yedigöller Milli park olduğu için giriş ücreti: (2016 yılında ) Otomobil başı 12 TL dir. Göllerin yakınlarına kadar aracınızla gidebilirsiniz park yerleri mevcuttur. Araç park alanı yanında market içerisinde su vs temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz market mevcuttur.

yedigoller-yolu

 

Yedigöller Nasıl Bir Yer?

Fotoğraf severler için için eşsiz güzelliklere sahip  Yedigöller milli parkı içerisinde, kuzeyden güneye doğru sıralanmış 7 adet göl bulunmaktadır. Bu göller:  Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’dür.

Şehir gürültüsünden uzak sessiz ve sakin bir doğası olan Yedigöller milli parkında bol bol kamp kuranları, doğa yürüyüşçülerini görebilirsiniz.

Milli park içerisinde Çeşitli bitki örtüsü ve ağaç çeşitleri ile şelaleler ve güzel kareler veren yürüyüş yolları mevcuttur.

 

Yedigöllere Giderken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yedigöller rakım olarak yüksek ve yoğun ağaçlardan dolayı bir çok noktasında güneş görmediği için serin olabilmektedir, bu yüzden kışlık kıyafetlerimizi mutlaka yanımızda bulundurmalıyız.

Yağmurlu havalarda yada yağmurdan sonraki günlerde yerdeki yapraklar ve çimenler kaygan, zemin eğimli olduğu için tedbirli almalı dikkatli olmalıyız.

Göllerdeki yansımalar, köprüler, ağaçlar ve dökülen yapraklar dışında farklı komposizyonlar oluşturmak için yola çıkmadan ilginç malzemeler, oyuncaklar vs alabilirsiniz.

Millipark içerisinde temel ihtiyaçlar için market olsada burada satılan köfte vs yiyecekleri beğenme ihtimaliniz düşük ve fiyatlar yüksek bu yüzden önceden yiyeceklerinizi hazırlamak mantıklı olacaktır.

bolu-yedigoller-636x426

Yedigöllerde Fotoğraf Çekimleri

Yedigöller ekim ayının sonundan itibaren sarı ve kırmızıya boyanan doğasıyla muhteşem renk kombinasyonları sunmaya başlar, milli parka girmeden kendinizi araçlardan dışarı atıp çekime başlayacaksınız yeni yapılan asfalt ve sarı şerit çizgileri bizi karşılayan ilk kompozisyonlardan olacak
Milli park içerisindeki irili ufaklı şelaleler sonbaharın renkleri dışında uzun pozlama yapmak isteyenler içinde bir çok fırsat sunmaktadır. Yoğun ağaçlardan dolayı güneşin etkisi çok fazla olmadığından – pozlama ve polarize filtre kullanarak nd filtre gerektirmeden pozlama bile yapabilirsiniz. Aydınlık bir günde ziyaret ettiyseniz yanınızda mutlaka nd filtre ve tripod bulundurun ve ağaçlık bölgelerde yollarda kullanmak için geniş açı veya kit lens ile kalabalık günlerde avantajlı duruma geçmek için telefoto lenslerinizi hazır bulundurun.

Bir önceki Yaşayan Osmanlı köyü Cumalıkızık başlıklı makalemizde bursa, cumalakızık köyü ve Cumalıkızık kahvaltı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazı Kategorileri
Foto-Gezi

yorumlar Yedigöller Bolu

  • Ölmeden önce mutlaka gdilmesi gerekn yerlerden heleki sonbaharda mutlaka gidi ama sakın hafta sonu gitmeyin istanbuldan beter kalabalık oluyor

    istanbullu 2 Haziran 2018 04:55 Cevapla

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir