May 9, 2015
595 Views
1 0

Yiyecek fotoğraflamak

Yazan

Yiyecek fotoğraflamak için en kolay yol tabi iki lokantalarda yada seyyar yiyecek satan tezgahlardan geçer. Şık bir lokantada güzel bir sunum ve ışık sizi bir çok zahmetten kurtarabilir.

Yiyecek fotoğraflarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kapalı mekanda yiyecek fotoğraflamak için ise önceden plan yapmak elimizdeki yiyeceklere göre veya satın alacağımız sebze meyvelere göre komposizyon hazılarlamak gerekmektedir.

Yiyecek fotoğraflamak mevyeler

Yiyecek fotoğraflarken münkünse Renkli yiyecekleri seçin beyaz ve kahverengi yiyeceklerden uzak durmaya çalışın
Mat ve solgun görünen yiyeceklere sıvı yağ sürerseniz daha canlı ve parlak görünürler

Yiyecekleri Mümkün olduğu kadar gün ışığında veya pencere kenarında fotoğraflayın dolaylı ve yumuşak gün ışığı doğal görünmelerini sağlar.
Arka planı mümkün olduğu kadar basit tek renk seçin yiyecekleri ön plana çıkaracak bir kaç yardımcı öğe kullanmayı unutmayın

Yiyecek fotoğraflamak kahvaltı

Işığa Dikkat

Fotoğrafçılığın her alanında olduğu gibi, ışık yemek fotoğrafçılığında da önemli bir etken olarak karşımıza çıkar. Kullanıcağımız yiyecekleri çok iyi aydınlatmamız yada gün ışığından faydalanmamız gerekmektedir.
Yemek fotoğrafı çekmek için en uygun yerler  güneş alan pencere kenarındaki bir masa veya sehpadır.  Böylelikle pencereden gelen doğal ışıktan yani güneşten faydalanmış oluruz. Bu da yiyeceklerin çok daha doğal ve canlı görünmesini sağlar.

Aksesuarlar Kullanın

Yiyeceklerimizi güzelce yerleştirdik ışığımızı ayarladık fakat tek başına yiyeceklerin fotoğraflarını belki ilk seferlerinizde beğenecek fakat sonra boş geldiğini göreceksiniz,  Yiyeceklerinizi ortaya çıkarmak komposizyonu tamamlamak için uygun renklerde tabak, kaşık, çatal, bardak yada bir kitap gibi aksesuarlar fotoğraflarınızı çok şey katacaktır. Ayrıca kullandığınız masa örtüsü veya masanın deseni de yiyecek fotoğlamada çok büyük öneme sahiptir.

Fakat yiyecek fotoğraflarken aksesuar koymak çok güzel sonuçlar doğurabileceği gibi  kalabalık bir masa da fotoğrafınızı boğarak yiyeceklerin güzelliğini bozabilir bu yüzden sadeliği bozmamakta fayda var.

Komposizyonun önemi

Yiyeceklerin masa örtüsü aksesuarlar hazır sıra geldi güzel bir komposizyon oluşturmaya öncelikle bir çok yiyecek fotoğrafını inceleyerek bir kaç ustanın yolundan gidebilir zamanla kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Yiyeceklerin kesildiği noktalardan renk uyumuna kadar bir çok konuda yemek kitaplarındaki fotoğraflardan yada netten bulabileceğiniz fotoğraflardan tecrübe edinebilirsiniz.

Bir çok yemek fotoğrafı çekmeye başlayan arkadaşlar genelde masayı yani yiyecekleri ayakta tepeden çekmeye başlar fakat bu şekilde derinlik hissi ve yiyeceklerin dokusu bozulur, daha alçak bir mesafeden mesela 20-30 derecelik bir çaıyla çekim yapmayı deneyin

Tripod Kullanın

Sarsıntıyı önlemek daha net ve keskin fotoğraflar için mutlaka tripod kullanın, 60-105mm arasında bir tele-foto lens işinizi görecektir.

Unutmayın insanlar fotoğrafınızda ki bir çileğe veya  kahveye baktıklarında canları çekiyorsa iyi bir yiyecek fotoğrafı çekmişsiniz demektir : )

Bir önceki yazımız olan Enstantane Nedir ? Enstantane Öncelikli mod Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazı Kategorileri
Fotoğraf Teknikleri

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir